top of page
Potsdam, charcoal on paper, 160X250 cm, 2018.jpg

Potsdam

-

מבוססות על המדרגות במגדל איינשטיין שבנה אריך מנדלסון בפוטסדם שליד ברלין בין השנים 1919-1921 המגדל הוא תצפית כוכבים עם שישה טלסקופים שמטרתם להוכיח או להפריך את תורת היחסות של איינשטיין והוא עדיין פעיל היום. המגדל, אחד מהמבנים החשובים ביותר של מנדלסון, הוא על צורה אורגנית ייחודית שמשלבת פונקציונליות ואקספרסיביות. המדרגות ברישום נטולות בנין והן סמל למעבר או מרחב ביניים בין המציאות לדמיון, חומר ורוח, העולם הזה והעולם שמעבר.

 

לרמברנדט יש ציור מופלא של פילוסוף הוגה לרגלי מדרגות. הציור—Méditation du Philosophe, 1632—שנמצא באוסף הלובר בפריז, הוא מופת של שימוש בטכניקת אור וצל (Chiaroscuro). הפרישה של האור והצל שמעניקה נופך דרמטי לפני הפילוסוף ולגרם המדרגות, מביעה את פנימיות ההוגה ואת אידיאל המחשבה.

 

רודלף שטיינר, אבי האנתרופוסופיה, תיאר את הפילוסוף של רמברנדט כך:” הביטוי הטהור ביותר של אור וצל... כל מה שרואים כאן—הארכיטקטורה וכל שאר האלמנטים—הם רק המצע וההזדמנות לעבודות האמנות האמתית שמהותה החלוקה של האור והחושך.״

 

"purest expression of light and dark... All that you see here—the architecture and all the other features—merely provided the occasion for the real work of Art, which lies in the distribution of light and dark."
 

Planet, charcoal on paper, 160X250 cm, 2020.jpg

Planet

-

הדימוי במקור נלקח מספר לימוד פרספקטיבה מזמנו של גלילאו, והוא אחד מהדוגמאות הראשונות של מעבר מפרספקטיבה לינארית לטכניקות תלת-מיימד. גלילאו השתמש בספר הלימוד כדי לדמיין את הירח כמשטח מחורר, בניגוד לדימוי המושלם שהיה מקובל בזמנו. הוא השתמש ביחסי האור והצל כדי להבין את היחס בין השמש, הירח וכדור הארץ, וכך ביסס את התצפיות האסטרונומיות הראשונות מתוך תרגילי האמנות. 

 

https://www.princeton.edu/~freshman/science/galileo/galileo.html

 

הספר ללימוד פרספקטיבה מזמנו של גלילאו (ממנו נלקח הדימוי):

https://galileo.ou.edu/exhibits/practice-perspective

shaatnez25.tif

Shaatnez

-

הדימוי מבוסס על פסל של האל הרומי פאן מהעיר הרקולנאום (שליד פומפיי) משנת 79 לספירה. פסלים של סקס ואלימות היו נפוצים הרומי בעולם. פאן, אל הטבע והפוריות, מזדווג בסצנת סקס בוטה, עם עז. כאשר הפסל הוצג במוזיאון הבריטי כחלק מתערוכה על החיים והמוות בפומפאי והרקולנאום נלוותה אליו הזהרת צפייה. מה שכמובן לא הוריד במאומה את התור שהשתרך להמשיך לווילון. שם העבודה—שעטנז—מתייחס למקור אפשרי של המלה (שטן עז) ובמיוחד לעירוב בין האלוהי לחי שיש נפוץ במיתוסים ושימש מקור עשיר גם לטרגדיה וגם לקומדיה. מצד הצופה, הפליאה, המשיכה והתיעוב אנו מרגישים התנהגות לדימוי הם בדיוק במקום שכן אנחנו עדים למפגש מוזר ומטריד - של תשוקה אלוהית חייתית.

 

https://www.thetimes.co.uk/article/british-museum-puts-sex-and-the-city-on-display-pompeii-style-t863h8dvv8c

nonrandomform#1-300dpi.jpg

Nonrandom Form

-

מבוסס על הצורות הגיאומטריות של Ernst Haeckel שהיה זואולוג גרמני מהמאה התשע עשרה-עשרים. הוא ניסה לשלב את כל התורות האורגניות בדימוי אחד לכדי הצורה האורגנית ההכרחית השלמה ביותר. הוא כמובן עסק גם בהשבחת הגזע וקידם מדע גזעי ודרוויניזם חברתי. אבל הרעיון—שכל התורות משולבות יחד לצורה אחת מושלמת עדיין מהלך קסם על אמנים ומדענים.   

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Haeckel

IMG_4104.JPG

Stanford Bunny

-

ארנב גינה עשוי מקרמיקה שנסרק מעשרות אלפי זוויות במעבדות בסטנפורד כדי לייצר את מה שהיה לדימוי ה-3D הראשון הבנוי כולו מאלגוריתם. עוד שלב בהדמיה של העולם, מהפרספקטיבה הלינארית, דרך הקוביזם ועד והדימוי הדיגיטלי.    

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_bunny

bottom of page