top of page
SteadyStates.jpg

PARTERRA

18.05 - 01.07.2023

Yuli Serfaty: Steady States Still

פרטרה

דֹועָאא ּבַדראן רושמת אלהויות נשיות מהעידן שקדם למונותיאיזם הגברי, יולי צרפתי מייצרת סיור ווירטואלי באזורי ים המלח דרך נוף ווידאו דגום שנדמה לגוף נשגב ופצוע, חלי יוזביץ יוצקת באדמה של כפר חב״ד פסלי אבן מינימליסטיים שהם כעיין אזורי תפילה, וקטרין טולקובסקי מציירת נופים מופשטים בשכבות שמכסות ומגלות את העבר הקדמוני שעוד פועם עכשיו. 

 

חלל הפרויקטים פרטר שמח להזמין לפתיחת התערוכה ״פרטרה״ (על האדמה/ על הקרקע) המציגה ארבע אמניות שהוצגו במסגרת הביאנלה האוטונומית לאמנות. הפעם התערוכה אינטימית או קאמרית באופן שמתאים לאופי החלל ולמיקום של פרטר –על הקרקע, בגינה הפנימית של בנין מעונות העובדים בפרישמן 37. המדיום של העבודות (ציור, פיסול, וידאו ורישום) שונה מאוד אבל כולן עוקבות אחר האופנים בהם מצבי תודעה נרשמים דרך תנועה חושית בחומר. מעבר לכך, באופן עדין אבל נוכח, הן מציינות את הקשר שבין מרחבים אקולוגיים ופוליטים לגוף ולחוויה האישית של היות גוף חיי. בניגוד לעבודות האדמה ולמנימליזם הגברי, אפשר לומר שהתערוכה הנוכחית לא חודרת או מכסה את הטבע ואת השבריריות של הגוף, אלא נותנת לו ביטוי שהוא יפה כמו שהוא פגיע ובר-חלוף. 

צילומי הצבה: דניאל חנוך

רישום הפחם על נייר הוא חלק מסדרת עבודות שחוקרות אלות פריון עתיקות שהיו אחראיות על מחזור החיים ועל הזנה. בימי קדם הערבים סגדו לאלילים העשויים מכל חומר אפשרי. הם עשו להם אֵל מ־אַג'וָוה (תמרים), שלפי אמונתם יעניק להם עזרה, הגנה, ביטחון ובטיחות. אבל, בזמנֵי רעב הם אכלו את האל שלהם באמירה, "בעֵת רעב איזו תועלת יש באל מתמרים?" הערבים הקדמונים מצאו תועלת אחת באֵל התמרים שלהם: הוא מילא את בטנם הריקה. אבל בחלוף אלפי שנים הבינו מאוחר מדי, שהאלים שאנו יוצרים היום (אלילים פוליטיים וחברתיים וכו') לא הביאו שום תועלת. איבדנו את האמון באלים שיצרנו, והעונש שלנו על כך הוא שנמנע מאיתנו לאכול אותם. הרישום של אלת הפריון, הוא חלק מכלול עבודות 'ּבִיּות' המורכב מכמה מֵיצבים ומשלב חומרי גלם וסוגי מדיה שונים, בהם פיסול בתמרים ורצף ליניארי המשתרע על הקיר. העבודה מעמתת את הצופה עם דיאלוג על אכילת האֵלים וכן מציעה פרשנויות חברתיות והיסטוריות למעבר מהפוליתאיזם למונותיאיזם, מחברה של פיריון וחיים לחברה של סדר או שליט אחד.

דועאא בדראן נולדה ב־1993 בּכאּבּול, הגליל המערבי. היא חיה ופועלת בחיפה. 

DOA BADRAN
דֹועָאא ּבַדראן

Parterre_0523-DanielHanochPhotographer-DanielHanochPhotographer-25.jpg

CHELI JUSEWITZ
חלי יוזביץ

עבודתה של חלי יוזביץ היא מעשה בחומר ובחלל. את היציקות היא מייצרת באדמה של כפר חב״ד, מקום מושבה. החלק החיצוני מקבל את הצבע והטקסטורה של האדמה, ואילו החלק הפנימי, כמו ביצה שנחצתה, נותר לבן ושברירי. המייצבים שלה הוא התערבות מינורית אבל מהפכנית. האמנית בוחרת להדגיש אלמנטים אדריכליים כמו מרצפות או למזג פסל אבן עם אחד העמודים, באופן שהוא בולט ונוכח ובו בזמן נטמע ונסתר. היצירות של יוזביץ הן כמו גידולים טבעיים של הסביבה שהם מוצבים בה, בעודם שומרים על זרּות או נבדלּות כלשהי מאותה סביבה. 

חלי יוזביץ נולדה ב־2000 בכפר חב"ד, חיה בכפר חב"ד ופועלת בירושלים. 

Parterre_0523-DanielHanochPhotographer-DanielHanochPhotographer-51.jpg

'מצבים יציבים' היא סביבה דיגיטלית אינטראקטיבית המתארת את ים המלח, המדבר שמסביב ופוליטיקת המים השנויה במחלוקת הקשורה בהם. המבקרים מוזמנים להתהלך באופן ווירטואלי במרחב הגיאופוליטי הנדיר הזה כאשר לעיתים מתגלה נוף בראשיתי נשגב ולעיתים בולענים או קריסות של קרקע המעידים על ההתערבות האינטנסיבית של האדם במרחב הקדמוני. העבודה מורכבת ממפה ובה שלוש נקודות התחלה, שצרפתי רואה בהן סיורים מודרכים, וכוללות את 'פנימה', 'בקע' ו'מעל'. כל סיור בוחן אלמנט פוליטי אחר בנוף. לעבודה גרסה אינטראקטיבית בה הצופים מוזמנים לבחור בנקודת התחלה כרצונם. בתערוכה הנוכחית מוצגת גרסת הוידאו שבה הסיורים מודרכים על ידי קריינּות בזמנים מוגדרים.

יולי צרפתי נולדה ב־1992 בתל אביב. היא חיה ופועלת בלונדון. 

YULI SERFATY
יולי צרפתי

בשעת לילה, במצב תודעתי מסוים, טולקובסקי התבוננה בציורי מערות. ההתבוננות חרגה מגבולות ההשראה. היא הרגישה כאילו היא נוכחת שם, זה פגש אותה ברגע שלא הייתה מוכנה אליו, היא הייתה באקסטזה. בדומה לקירות המערה, טולקובסקי חוקרת את הספקטרום הרחב של מצבי התודעה. הטכניקה היחודית שלה–ציור בשכבות, כיסוי וגריעה–מייצרת תחושה של ציור קיר ארכאולוגי שנחשף לפתע. זהו תהליך שמבקש לשמֵר את תודעת הלילה, להישאר בתוכה ולהתחבר אליה.

קט טולקובסקי נולדה ב־1991 בירושלים. היא חיה ופועלת בתל אביב.


Parterre_0523-DanielHanochPhotographer-DanielHanochPhotographer-16.jpg

ללא כותרת, 2021 ,חריטה בשכבות צבע וגבס על בד מוטבע בקיר 

Untitled, 2021, Sgraffito on layers of paint, pigments and plaster on fabric attached to a wall

300x400 cm

KAT TOLKOVSKY
קט טולקובסקי

bottom of page